+38 (044) 599-61-23 | +38 (093) 790 44 17

Вверх

Як допомогти дитині підготуватися до ЗНО?

Порятунок потопаючих справа рук самих потопаючих.

І. Ільф, Є. Петров

 

Залишилося лише близько 100 днів до чергового марафону для абітурієнтів та їхніх батьків, марафону, що називається «ЗНО». Учасники цього «забігу» ставляться до нього по-різному: хтось переживає, хтось зберігає холоднокровність, а комусь навіть байдуже. Але всіх батьків об’єднує одна думка: «Я хочу, щоб моя дитина вступила на найкращу спеціальність у найкращий ВНЗ країни». Саме через це бажання рідні починають впливати на подальшу долю своїх дітей. І це, на жаль, більше є негативною стороною медалі, аніж позитивною.

Усім відомо, що зараз більшість наукових, соціальних чи економічних проектів створені за ініціативи приватних осіб або організацій, а рівень залученості держави є дуже низьким або взагалі відсутнім. Візьмімо до прикладу нещодавню подію з Ілоном Маском та запуском його ракетоносіїв він зробив це лише завдяки власним зусиллям, не чекаючи допомоги від держави. Хтозна, чи відбувся б запуск, якби в це втрутилися державні органи. Адже допомога може й нашкодити, і тому я закликаю вас запам’ятати: найкраща допомога вашій дитині не заважати.

Доволі часто можна почути від батьків фразу: «Ось у наші часи було краще, ми робили те і те, це було ось так…» Батьки, зрозумійте, будь ласка, що ті часи залишилися позаду, треба рухатися вперед. Повірте, ваші діти краще знають, що і як зробити. Z-покоління – саме ці діти складатимуть ЗНО цього року, вони йдуть у ногу з часом, розуміють усі технічні особливості цього періоду. Ті професії та спеціальності, які були актуальні у ваші батьківські часи, вже давно позаду. Друге десятиріччя ХХІ століття – епоха міждисциплінарних професій, професій, за назви яких років 25 тому могли засадити за ґрати. Тому, якщо у вашій родині всі спадкові лікарі, адвокати, дипломати, вчителі, а ваша дитина прагне стати, наприклад, івент-маркетологом, то не ламайте їй крила. Дуже часто батьки тиснуть на своїх дітей, і через це діти закриваються в собі й перестають іти на контакт. Не робіть так. Повірте, навіть якщо діти не показують занепокоєності, нервів, сумнівів у своїх силах наживо, всередині них – справжній ураган емоцій. Тому, якщо вони хочуть піти погуляти, зустрітися з друзями, сходити в кінотеатр замість заучування дат з історії чи формул з математики – дайте їм це, НЕ ЗАВАЖАЙТЕ, їм треба переналаштуватися. Стає дуже важко, коли кожен день схожий на попередній, дітям потрібні нові знайомства та емоції, які додадуть сил. Чим ближче буде дата того чи іншого тестування – тим важче дітям, тому дайте їм час зараз, щоб вони потім цей час приділили вам, коли в цьому буде необхідність.

На цьому етапі єдиною допомогою, яку ви можете зробити, є допомога матеріальна та психологічна. Якщо дитина каже, що їй треба курси/репетитор з якогось предмету, і у Вас є для цього кошти, зробіть це для дитини, і ці кошти потім обов’язково повернуться до Вас у вигляді гідної роботи та заробітної плати вашої дитини, яскравих емоцій, подорожей тощо. Чим більше ресурсів Ви вкладаєте у своїх дітей, тим краще ці ресурси працюватимуть надалі. Аналогічно з психологічною допомогою: коли у дитини щось не виходить, треба не насідати і лякати негативними наслідками. Потрібно дати можливість перезавантажитися, щоб ці думки найшвидше пішли з голови, а замість них завтра з’явиться якийсь виняток з української мови, котрий дасть додатковий бал на ЗНО-2018. Погодьтеся, це набагато краще, ніж тримати в собі, а потім забути, що в слові русло наголос падає на останній склад.

Підтверджуючи свої думки, наведу два приклади зі свого життя, які пов’язані з цими часами. У школі жодних проблем з навчанням не виникало: олімпіади, конкурси, золота медаль (так, в ті часи це ще було важливим). До ЗНО готувався самостійно, складав 5 предметів, адже ніяк не міг визначитися, до чого в мене більший хист. Крім цього, були додаткові гуртки, спортивні заходи тощо. Часу на відпочинок майже не залишалось або й не було взагалі; в одинадцятому класі додому повертався пізніше, ніж батько з роботи. При цьому відчувалася велика підтримка з боку батьків, вони казали: «Може, від чогось відмовитися, буде більше часу для підготовки?» На що я заспокоював батьків, що все під контролем і все буде добре. Так воно й відбулося, і зараз я анітрохи не шкодую про те, що відбулося в моєму житті, адже на мене не тиснули, не говорили, куди я маю вступати, бо там – великі гроші в майбутньому, бо це – престижно і так далі. Тому, пам’ятайте, вашим дітям набагато краще відомо, чого вони хочуть в подальшому житті, і не намагайтеся їх перепрограмувати під ваші часи, часи Y-покоління. І коли ваша дитина почне заробляти на рекламі в соціальних мережах – то це не означає, що вона весь день буде проводити у них (але ви так будете думати, адже це стереотипне міркування вашого покоління), просто вона може це робити й робити якісно.

Звісно, усі хочуть для своїх дітей тільки найкращого, а ЗНО – це конкурс, змагання, і в кожному змаганні будуть люди, що посядуть вищі місця та отримають призи за це (спеціальність та місце у ВНЗ), хтось залишиться позаду і буде змінювати свої плани щодо вступу, але все одно потрапить на спеціальність, яка розглядалась як варіант Б. І, з великою долею ймовірності, цей варіант Б виявиться набагато кращим, ніж варіант А, на який сподівалися і Ви, і ваша дитина.

Усе в нашому світі підпорядковується законам збереження, тому оберігайте своїх дітей, захищайте, будьте гарним прикладом для них, але ні в якому разі не тисніть на них і не нав’язуйте свою думку та світобачення – це зробить тільки гірше.

User registration

You don't have permission to register

Reset password