Вадим Гутцайт: «Мрійте, займайтесь спортом та будьте здорові і щасливі»
Учениця Річної програми MBA Kids Advanced Софія Стрижова (12 років) домовилась про інтерв’ю з Вадимом Марковичем Гутцайтом, Міністром спорту України. Від спогадів про вплив перемоги на Олімпійських іграх в 1992 році до нинішних робочих буднів видатного фехтувальника – у статті, що була опублікована в черговому випуску журналу «Секрети успіху відомих українців» в 2021 році.
Софія: Зараз Ви міністр спорту. Як Ви обійняли цю посаду?
Вадим: Я став міністром в 2020 році. Я все своє життя присвятив спорту, був спортсменом, пройшов три Олімпіади як спортсмен, а потім – ще чотири Олімпіади як головний тренер збірної команди України. В цей же час, з 2010 року я займався тренерством, я вчився, пізнавав нові ази і в 2010 році в Пекіні очолив пост головного тренера нашої олімпійської збірної з фехтування. Потім мене призначили директором олімпійської бази «Конча Заспа», де готуються спортсмены. З 2010 по 2017 роки я працював там директором. В 2017 році мене призначили директором департамента молоді та спорту м. Києва, де я отримав новий досвід – зрозумів та побачив, як працює державне управління, тому що бути тренером, бути спортсменом це одне, а розуміти, як працює “державна машина”, зовсім інше. Треба розуміти, як правильно використовувати бюджетні кошти, як можна допомагати спортсменам, як можна фінансувати збірну. Цьому всьому треба навчитися, і я отримав цей досвід за два з половиною роки. Тобто для того, щоб стати міністром та стати кращим в якійсь галузі, треба багато правильно та серйозно працювати для того, щоб твій досвід допомагав тобі в подальшому житті.
Софія: Ви перемогли на Олімпіаді в 1992 році. Що Ви відчували в той момент? Як перемога вплинула на Вас та Вашу кар’єру?
Вадим: Перемога на Олімпійських іграх для мене стала дуже серйозною подією, тому що я присвятив цій перемозі все своє життя, адже з першого дня, як почав займатися спортом, мріяв стати олімпійським чемпіоном. Для того, щоб ним стати, в 10 років я почав тренуватись кожного дня – і в 20-ть виграв Олімпійські ігри. Ці 10 років я завзято та наполегливо тренувався та йшов до своєї мети. Мій тренер виховував мене з впевненістю в тому, що я обов’язково стану олімпійським чемпіоном. Найголовніше в цій ситуації – щоб спортсмен в це вірив та працював заради цього, тому що є мрія і треба до цієї мрії йти та вірити в неї. Бо якщо ти не віриш в мрію, тоді нічого не станеться. Я дуже сильно в це вірив, я дуже багато працював, тому для мене це було дуже важливо та, звичайно, вплинуло на мій світогляд.
Софія: Які були емоції у Вас та в олімпійської збірної України, коли ви дізналися про перенос Олімпіади?
Вадим: Звичайно всі були засмучені, адже деякі спортсмени готувались до Олімпіади по 4 роки, а деякі, як я, – все життя. Але ми всі розуміли те, що хоч і сталася пандемія і нічого не поробиш, зупинятися не можна, потрібно продовжувати вірити в себе. Цього року Олімпіада відбудеться і ми достойно виступимо.
Софія: Яку кількість медалей українські спортсмени сподіваються привезти з Олімпіади-2021?
Вадим: Звичайно, ми повинні планувати, скільки буде медалей, але Олімпіада – це дуже непередбачувані змагання. Тим більше, в такій буремні часи. Але я вірю в кожного спортсмена, в кожну людину, адже Олімпіада – це змагання індивідуумів, психологій, як люди налаштуються, як себе поводитимуть, як підготуються, таким і буде результат.
Софія: Який відсоток українців регулярно займається спортом?
Вадим: На сьогоднішній день сказати, скільки займається конкретно спортом складно, по соціальним опитуванням – близько 15% населення.
Софія: Яку роль грає для Вашої родини спорт?
Вадим: Спорт для моєї сім’ї грає дуже велику роль. Моя дружина – спортсменка. Вона була художньою гімнасткою, потім тренером по художній гімнастиці. Зараз вона кожен день тренується. Донька 10 років займалася художньою гімнастикою, жила в залі, дуже багато тренувалась. Син Марк займався дзюдо, плаванням, зараз грає в футбол. Спорт в житті нашої родини є одним з пріоритетів нашого існування. Ми дуже любимо спорт у всіх його проявах. Ми займаємося спортом, ми дивимося спорт, ми вболіваємо за спортсменів.
Софія: Які рекомендації та настанови Ви могли б дати молодому поколінню?
Вадим: Рекомендую всім займатися спортом: бігайте, стрибайте, грайте в футбол, баскетбол, займайтеся будь-якою спортивною активністю. Батьки повинні розуміти, що дуже корисно для родини, коли в неї культивується спорт, коли діти та батьки займаються спортом, коли всі ведуть здоровий спосіб життя. Це гарантія того, що ви будете жити радісними, щасливим та здоровим життям.