+38 (066) 721 76 33

Top

Роман Черепаха: «Чи потрібна освіта сьогодні?»

Учень Річної програми MBA Kids Advanced Руслан Навоєв (15 років) ґрунтовно поспілкувався з інвестиційним директором Horizon Capital Романом Черепахою –  про ступінь MBA, доречність вищої освіти та перспективами професійної діяльності в Україні. Які відповіді на ці питання надав випускник Chicago Booth School of Business – у статті, що була опублікована в черговому випуску журналу «Секрети успіху відомих українців» в 2021 році.

Руслан: Розкажіть детальніше, як Ви стали стипендіатом в програмі Seed Grant, яка профінансувала ваше навчання за програмою МВА в Chicago Booth School of Business в 2015 році? 

Роман: Коли я вступив в Chicago Booth, почав замислюватися про фінансування мого навчання, і саме запустилася програма Seed Grant. В перший рік стипендій було всього чотири, до того ж існував перелік вимог, зокрема – фінансування було можливим лише для студентів топ-50 американських МВА-програм, а людина після отримання ступеня МВА мала повернутися в Україну. Моя програма в рейтингу була в топ перших рядках, і оскільки я планував повертатися в Україну, то підходив за критеріями. Так все і сталося. 

 

Руслан: Якби не зобов’язання перед фондом, як би Ви міркували, приймаючи рішення, де продовжувати працювати – за кордоном або в Україні? 

Роман: Коли я розглядав програми МВА, я думав над різними варіантами, і одна з причин, через яку я повернувся в Україну, – можливості, які є у нас, багато в чому унікальні. Є багато процесів, які вже відбулися, наприклад, в США, і вони не повторюватимуться. Але Україна знаходиться на тому етапі становлення, коли всі ці процеси можливі в майбутньому. Саме цей факт, в основному, і вплинув на моє рішення.

 

Руслан: Отримання ступеня магістра в Chicago Booth School of Business було б можливим без попереднього освіти в Києво-Могилянській академії і подальшого отримання магістратури в Барселоні? 

Роман: МВА – магістерська програма, відповідно, для її проходження потрібен бакалаврат, який я отримав у Могилянці. Тобто, формально – ні, не можна. Загалом Могилянка відіграла велику роль в моєму житті. Це місце, де збираються розумні і талановиті люди, які надихають один одного на великі вчинки. За рахунок такої концентрації неординарних людей, ти підживлюється таким духом і далі тобі простіше йти по своєму житті, оскільки в тебе є це натхнення і нетворк.

 

Руслан: Що особисто для Вас означає ступінь MBA? Це рівень, до якого треба прагнути зі шкільної лави або все ж таки усвідомлення необхідності MBA приходить з роками роботи? 

Роман: Є тенденція, що на МВА потрапляють молодші за мене люди, але мені здається, що це не зовсім правильно. Серед магістерських програм варто виділити більш теоретичні, на які можна вступати в будь-якому віці, але в залежності від того, наскільки ти володієш базовими знаннями, щоб якісно сприймати нову інформацію. «Теоретичній» магістратурі відповідають класичні науки: фізика, хімія, біологія, математика. Але є магістратури, які пов’язані з досвідом. Можна скільки завгодно розбирати теоретичні бізнес-кейси, і навіть здаватиметься, що ти їх розумієш. Але якщо у тебе є практичний досвід роботи в певній індустрії, буде набагато цікавіше та ефективніше. Звичайно, нічого поганого в тому, що ти дуже рано отримаєш МВА, не має, але набагато більше користі від навчання ти отримаєш, вже маючи практичний бізнес-досвід. 

 

Руслан: Які поради Ви б дали сьогоднішнім підліткам? В еру масової діджиталізації варто робити ставку на освіту у ВНЗ або на навчання в інтернеті (курси, відео-лекції тощо)? 

Роман: Я б розділив відповідь на дві частини. Перше. Якщо ви прагнете досягти  успіху, вам треба зрозуміти, чого ви насправді бажаєте, що ви готові робити, навіть якщо вам не платять, або, іншими словами, знайти своє джерело мотивації. Що б ви не вибрали, вам доведеться працювати дуже багато, і зараз, в сучасному світі, вам доведеться, напевно, працювати більше, ніж мені свого часу. Причина в тому, що світ стає динамічнішим, швидшим і конкурентним.Якщо ви по-справжньому не любите справу, якою займаєтеся, у вас можуть виникнути проблеми з мотивацією продовжувати цей шлях

Друга частина відповіді логічно продовжує першу. Коли ви зрозуміли, чим хочете займатися, і побачили фінальну точку вашого шляху, вам потрібно продумати сам шлях – від того місця, де ви зараз перебуваєте, до фінішу, який ви хочете подолати. На цьому шляху можуть зустрітися багато різних непередбачуваних обставин, потрібно пам’ятати, що ви можете не розуміти всього, що вам потрібно зробити на цьому шляху, і швидше за все, так і буде. Втім, якими б не були етапи на вашому шляху, потрібно на цей шлях виходити вже з якоюсь освітньою базою. Я не кажу, що кожному треба отримати 3-4 освіти і захистити кандидатську ступінь, але мені здається, що в наш час мати фундаментальну освіту бакалавра – це дуже важливо, оскільки процес навчання формує мислення і світогляд. Класична освіта дає розуміння багатьох різних аспектів, від математики до, умовно кажучи, культурології. Можливо ви не станете культурологом, але аспекти, які ви вивчити протягом курсу, стануть частиною вашого кругозору. А ось вже після бакалаврату можна проходити різні додаткові курси, сертифікатні програми тощо. Сьогодні специфіка світу така, що знання стають неактуальними дуже швидко. Не можна відучитися один раз на все життя – завжди треба отримувати нові знання. І питання лише в тому, як вам це зручніше організувати.