+38 (066) 721 76 33

Top

Навіщо дітям soft skills?

Микола Дориченко, співзасновник і СЕО Школи підприємництва та лідерства для дітей та підлітків MBA Kids International, розмірковує про те, що таке soft skills і навіщо вони сучасним дітям.

  • Що таке soft skills і в чому полягає їх необхідність у сучасному світі?

Soft skills, або «гнучкі навички» – це надпрофесійні навички, не пов’язані з посадовими обов’язками людини. Це ті знання і вміння, які не мають прямого відношення до спеціалізації, але необхідні для успішної роботи в команді. Чому? Тому що переважна більшість успішних проектів зараз створюється саме в командах. Робити успішні і прибуткові продукти поодинці практично неможливо. Звісно, можна інвестувати свій талант, сили і час, працюючи без допомоги. Але ж, погодьтеся, куди більше дивідендів приносить робота з однодумцями.

 

  • Чому про важливість soft skills говорять навіть на міжнародних форумах? 

Тому що ми, батьки, працюємо тут і зараз, а наші діти – працюватимуть в умовах Четвертої промислової революції, в умовах змін і невизначеності, пов’язаних з масовим впровадженням кіберфізичних систем, штучного інтелекту, хмарних технологій тощо. А дослідження, в тому числі від консалтингової компанії Deloitte, вже зараз дають розуміння, якими навичками, якими скіллами мають володіти лідери, які здатні досягти більшої ефективності як для своєї компаній, так і для себе особисто: це і прагнення до суспільної користі, і рішучість, і наявність довгострокового бачення у сфері технологій, і активний підхід до розвитку персоналу. В основі цих компетенцій – лідерство, критичне та дизайн-мислення, емоційний інтелект, стресс-менеджмент – soft skills, яким й досі не вчать у загальноосвітніх школах та ВНЗ.

 

  • Як вони можуть допомогти дитині бути успішною і щасливою вже зараз?

Soft skills у сучасному світі так само актуальні і часом навіть більш затребувані за hard skills. Якщо змалку дитина вміє аргументовано відстоювати свою точку зору, лаконічно висловлювати думки, самотужки аналізувати свої власні слабкі сторони і робити кроки по їх усуненню – її шлях до персонального успіху буде значно коротший та сповнений більшою кількістю перемог.

 

  • Як розвивати soft skills та застосовувати в роботі й житті?

Перш за все про них потрібно знати, їх актуальність для повсякденного життя треба сприйняти як аксіому. Моє покоління виховувалося і навчалось у геть іншій парадигмі світового порядку. І нам, батькам, бажано усвідомити, що розвивати в дитині лідерські якості, критичне мислення, творчу складову, навички з тайм-менеджменту, навіть підприємницький хист варто змалку. Не задля того, аби всі діти стали ілонами масками або марками цукербергами. А заради того, або дитина максимально розкрила свій потенціал якомога раніше – тоді вже підлітком їй буде зрозуміліше, що її захоплює, до чого є хист, які в неї слабкі та сильні сторони. А дорослою людиною вона не боятиметься постійно вчитися, змінювати вектор свого професійного досвіду. Врешті решт – бути цілісною і щасливою особистістю.

 

  • Чи можна виміряти рівень володіння ними?

Рівень володіння цими навичками можна розділити на дві складові: «що знає і вміє» та «як застосовує». Наприклад, в дитини можуть бути знання з тайм-менеджменту, але практичного застосунку в житті вони не знаходять. Отже, чи маєш ти ці знання? Так. Чи допомагають вони тобі бути більш ефективним? Навряд.

Тож я стою на позиції, що треба дивитись на soft skills як на комплекс навичок, що допомагають у вирішенні задач – професійних, побутових, різних. Швидкість, якість, кількість тощо вирішення цих задач прямо корелює з практичним застосуванням soft skills.

І треба не забувати, що головне в цьому вимірюванні не абсолютне значення, а динаміка розвитку конкретної дитини.