+38 (096) 403 47 29

Top

Навчаємось навчатися

Learning how to learn – один з найуспішніших курсів на освітній платформі Coursera від професорки Оклендського університету і авторки книги A mind for numbers (яка і стала базисом для створення курсу) Барбари Оуклі. Їй допомагає доктор Терренс Сейновскі, «жива легенда в області вивчення нейробіології та неврології», як вважає Барбара. Ми наводимо тезисно основні поінти курсу – аби вони були завжди під рукою і спрямовували вас на шляху до нових знань.

Два режими мислення

Людина мислить в одному з двох режимів – сфокусованому або розсіяному.

Сфокусований режим дозволяє вчитися або вирішувати проблеми, ґрунтуючись на наявних зв’язках нейронів. За аналогію з грою в пінбол: якщо наш мозок – це ігровий стіл, то фокусування нашого мислення — це запуск кульки по певній траєкторії. Найчастіше в даному режимі можна вирішити більшість пересічних задач. Однак, коли завдання не настільки тривіальне і вимагає зв’язків між незадіяними нейронами, на допомогу приходить другий вид мислення.

Розсіяний режим вмикає випадкові нейронні зв’язки. Коли ми займаємося чимось абстрактним (біг, миття посуду, напівсон), думки продовжують крутитися в голові у фоновому режимі. Саме в такому стані у нас здатні народитися екстраординарні рішення.

Корисно вміти «перемикатися» між двома режимами. Наприклад, ви сфокусовано працюєте над рішенням робочої проблеми. Початковий підхід, за допомогою якого збиралися вирішити її, не спрацював. Ви спробували ще декалька суміжних. Знову невдача. Що відбувається далі? Зазвичай більшіст з нас напрочуд наполегливо продовжує битися головою об стіну, витрачати марно час і енергію. Кращим виходом із ситуації була б зміна режиму. Встати з-за робочого місця і прогулятися на свіжому повітрі, намагаючись не думати про поточну задачу, а спостерігати за природою. І під кінець прогулянки ви з великою ймовірністю вигадаєте абсолютно нетипове рішення.

 

Поділ на шматочки

Шматочок або порція — це якась мінімальна одиниця інформації, яку ми здатні зрозуміти і засвоїти. Фрагмент, частина пазла. У психології є аналогічне поняття, що позначає символічний трюк.

Наприклад, спробуйте запам’ятати наступну послідовність символів:

M D P H D R S V C E P O I H O P

Не просто. А тепер згрупуйте ці символи таким чином:

MD, PHD RSVP CEO IHOP

Запам’ятати п’ять груп символів стане простіше, ніж 16 розрізнених букв.

Послідовність дій при вивченні чогось нового аналогічна:

 1. сфокусувати увагу на фрагменті інформації;
 2. спробувати зрозуміти її;
 3. попрактикуватися, щоб закріпити матеріал і побачити місце цієї частини в загальній картині.

Особливо важливий третій пункт. Якщо ви просто подивилися відео-інструкцію, де щось покроково демонструють, то може здатися, що все ясно і зрозуміло. Це помилкове відчуття, ілюзія компетентності. Потрібно самостійно попрактикуватися, щоб краще засвоїти матеріал.

Для більш ефективного навчання дотримуйтесь наступних рекомендацій:

 • краще вчитися регулярно і потроху, ніж рідко, але величезними порціями;
 • нова інформація засвоюється мозком вночі, тому сон неймовірно важливий;
 • згадувати матеріал — це кращий спосіб вчитися, більш ефективний, ніж перечитувати матеріал або складати концептуальну карту;
 • тестування себе на предмет отриманих знань дає мало не більше, ніж саме вивчення. Ось чому корисні питання для самоперевірки у кінці кожної глави, лекції або розділу;
 • періодично намагайтеся подивитися з висоти пташиного польоту на досліджувану тему, щоб побачити велику картинку і місце кожної частки інформації в ній. Це так зване навчання зверху вниз;
 • фізичні вправи йдуть на користь не лише вашому тілу, але й мозку.

 

Прокрастинація

Прокрастинація виникає через те, що доводиться займатися чимось, що здається неприємним та марним. В цей час у мозку активуються області, відповідальні за біль. Але це відчуття проходить, як тільки ви беретеся за роботу.

Прокрастинація — це, по суті, звичка, яка складається з 4 частин:

 1. Тригер (місце, час, стан, подразник).
 2. Рутина, тобто сама дія.
 3. Нагорода.
 4. Переконання, що це інакше не зробити.

Як приклад, втома, що накопичилася за робочий день, виступає тригером, який змушує вас відкрити сторінку в соціальній мережі (дія). Перегляд новин друзів з фотографіями — це нагорода, яку ви заслужили (принаймні, ви в цьому переконані).

Дієвий спосіб боротьби з прокрастинацією — фокусування на процесі, а не на кінцевому результаті. Наприклад, за допомогою техніки pomodoro, коли ми працюємо в рамках тимчасового відрізка. Це і є режим сфокусованого мислення.

Ще одна корисна рекомендація — перелік справ:

 • складайте ввечері перелік планів на завтра;
 • завжди починайте день з виконання найнеприємнішого завдання;
 • плануйте не лише роботу на день, а і закінчення дня.